Anett Kontaveit – Simona Halep: Constanteanca tinteste „careul de asi” la Melbourne!

Miercuri, nu mai devreme de ora 02:00, se va disputa partida Anett Kontaveit – Simona Halep, din cadrul sferturilor turneului de la Australian Open. Simona a castigat ambele intalniri directe, fara sa cedeze vreun set. La Miami 2017, scorul a fost 6-3, 6-0, iar la Roma, in acelasi an, romanca s-a impus cu 6-2, 6-4. Kontaveit nu a reusit sa puna probleme in aceste doua meciuri, insa a impresionat in tururile precedente de la Melbourne.

Pariaza la Sportingbet! Ai bonus 200 lei! »» Click AICI pentru detalii!

Urmareste live desfasurarea tuturor evenimentelor pe LiveScore Pariuri1x2.ro

Anett Kontaveit (31 WTA) – Simona Halep (3 WTA)

Anett Kontaveit a rasturnat situatia cu Iga Swiatek in optimi, castigand cu scorul 6-7, 7-5, 7-5, pentru accederea in primul sfert de finala intr-un turneu de Grand Slam. Poloneza de 18 ani a condus cu un set si un break, insa estona aflata pe locul 31 mondial s-a dovedit mai puternica. Kontaveit a dublat astfel victoria fantastica din turul al treilea, 6-0, 6-1 cu Belinda Bencic, favorita 6 a competitiei. Sportiva inalta de 1.74 metri etaleaza un joc in forta, insa insuficient pentru a o incomoda pe Halep in cele doua „directe”.

Simona Halep a obtinut un succes foarte important in optimi, 6-4, 6-4 cu Elise Mertens, ce a invins-o pe romanca anul trecut la Doha. Belgianca a fost condusa cu 6-4 si break in setul secund, dar a reusit sa schimbe putin jocul si a egalat rapid la 4-4. Halep insa, a facut din nou break si a inchis meciul fara prea mari emotii. Constanteanca revine in al patrulea sfert de finala la Australian Open, pentru prima data dupa finala pierduta in 2018. Fara set pierdut in primele 4 meciuri, Halep a avut cel mai dificil duel chiar in primul tur, scor 7-6, 6-1 cu Jennifer Brady.

Romanca arata o „foame” teribila de performanta, fiind laudata in permanenta de antrenorul Darren Cahill. Australianul amintea ca „vechea” Simona ar fi cedat cu siguranta setul doi in disputa cu Mertens. Daca Halep isi continua jocul excelent, solid in toate „compartimentele”, poate castiga in minimum de seturi si partida cu Kontaveit, o tenismena buna, dar nu stralucita.