Chindia – Sepsi » Să fie din nou cu noroc? » „Leul” revine pe „Ilie Oană” după calificarea în semifinalele Cupei României!

Chindia – Sepsi, va avea loc duminică de la ora 17:30 pe „Ilie Oană” din Ploiești.

Urmareste pagina noastra de Facebook!

Sepsi vine cu un moral bun la Ploiești pe „Ilie Oană”, stadion unde în urmă cu câteva zile reușea să obțină o victorie cu 1-0 contra Petrolului în sferturile de finală a a Cupei României, calificându-se astfel în semifinalele competiției.

Duelul va conta pentru runda a doua a play-out-ului Ligii 1 și va fi acaparat de confruntarea celor doi antrenori Viorel Moldovan respectiv Leo Grozavu. Cei doi au relații foarte bune, atât profesionale cât şi de rudenie, iar Grozavu a fost în urmă cu 11 ani secundul lui „Moldo-Gol” la Vaslui.  În returul sezonului regular când cei doi „rivali” s-au aflat față în față, la Sf. Gheorghe, victoria a revenit echipei „Leului”, care s-a impus cu 3-1. Asta după ce în tur, Sepsi, echipă pregătită la vremea respectivă de Csaba Laszlo remiza pe „Ilie Oană”, scor 0-0, ratând și un penalty prin Karanovic în minutul 49.

Urmareste live desfasurarea tuturor evenimentelor pe LiveScore Pariuri1x2.ro

În prima rundă din play-out, Sepsi a remizat pe teren propriu, scor 1-1 cu Poli Iași, în timp ce Chindia a cedat la limită la Sibiu cu Hermannstadt, scor 1-0.

La startul acestei runde, Sepsi era pe locul 2 cu 18 puncte în timp ce Chindia era pe locul 6, loc de baraj, cu 13 puncte.