Ivo Karlovic – Jordan Thompson: „Dr. Ivo” isi pregateste ASII pentru sala de la New York!

Marti, nu mai devreme de ora 17:00, se va disputa partida Ivo Karlovic – Jordan Thompson, din cadrul primului tur al turneului de la New York, SUA. Croatul conduce cu 2-1 in partidele directe, castigand si singura jucata indoor, scor 7-6, 6-3, in finala la Calgary Challenger 2018. Cel mai bun rezultat la acest turneu pentru ambii jucatori, este accederea in sferturile de finala.

Pariaza la Betano! Ai bonus 500 lei! »» Click AICI pentru detalii!

Urmareste live desfasurarea tuturor evenimentelor pe LiveScore Pariuri1x2.ro

Ivo Karlovic (122 ATP) – Jordan Thompson (63 ATP)

Ivo Karlovic va implini 41 de ani in aceasta luna, dar nu da inca semne ca ar agata racheta in cui. Croatul nu mai are evolutiile din trecut, insa pe suprafata indoor ramane un jucator caruia ii faci foarte greu break. „Dr. Ivo” se simte ca acasa pe terenurile de la New York, ce au o suprafata foarte rapida. Tenismeni ca Isner sau Opelka, au reusit frecvent peste 30 de asi pe meci la editia trecuta. In 2019, Karlovic a fost eliminat in primul tur de moldoveanul Radu Albot, dupa 3 tiebreakuri, 7-6, 6-7, 6-7. In acest duel, croatul a servit 37 de asi.

Jordan Thomspon a mai evoluat la New York doar la editia trecuta, ajungand pana in sferturile de finala. Australianul a inceput sezonul 2020 cu 1 victorie si 3 infrangeri, la fel ca si adversarul de marti. Thompson prefera suprafata hard, iar in sala, a castigat 20 din cele 31 de meciuri disputate. Australianul de 25 ani s-a impus in fata lui Karlovic la Roland Garros 2019, in 4 seturi, ultimul duel direct.

Thompson este mare favorit, iar cotele pe victoria sa sunt in scadere. Totusi, suprafata de joc il poate ajuta pe Karlovic sa prelungeasca meciul, castigand cel putin un set. Cu o medie de 22.8 asi pe meci in 2019 (indoor), merita incercat pontul de „peste 16.5 asi” in dreptul lui „Dr. Ivo”.